تاریخچه پرده

دسته بندی محصول :
پرده قدیمی

از شواهد کاوش در Olynthusالینتوس یونان،  Pompeii پمپئی، شهر سوخته در ایتالیا، و Herculaneum هرکولانیوم  شهر باستانی در ایتالیا به نظر می رسد پرده ضخیم جهت تقسیم اتاق در عصر کلاسیک استفاده میشده است.

موزاییکهای دوره اولیه مسیح (قرن دوم تا ششم میلادی) نشان می دهد پرده های معلق از میله های آهنی در کاخ ها و خانه ها آویزان شده است.

پرده موزاییک

در نسخه های خطی قرون وسطی، پرده ها در داخل درب ها پیچ خورده یا پیچیده می شوند. تا پایان قرون وسطی، پنجره ها با استفاده از کرکره های چوبی یا پارچه ای سنگین پوشانده شدند. تخت ها در همه طرف پرده شده و با سایبان پوشانده شده اند. روزی که تخت ها به عنوان نیمکت ها و صندلی ها استفاده می شدند، پرده ها به شکل کیسه ای به صورت منظم حلقه زده و جمع می شدند.

پرده تخت قدیمی

نقاشی های هلندی قرن ۱۷ خانه های ساده ای را نشان می دهد که در آن پنجره ها با پرده های نیمه یا کامل پوشانده شده اند، و تخت ها با پارچه های ساده پوشیده شده اند، بعضی از آنها بدون شک دستباف و احتمالا از جنس پشم است. در ایتالیا تخت ها با پرده هایی از مخملی گران قیمت دور تا دور ساخته شده بودند.

پرده کاخ قدیمی

در فرانسه، در زمان سلطنت لوئی چهاردهم، بسیاری از مراسم های جامعه مدنی در اطراف اتاق خواب دولتی پادشاه انجام می شدند، جایی که مبلمان تختخواب شامل لایه های روی هم پرده ها به همراه والان روی آن بود. در طول حاکمیت لوئی پانزدهم پرده های تخت خواب و اتاق ها در انواع مختلفی و متنوعی نصب شده است.

در اوایل قرن نوزدهم سبک های هنری نقاشی هایی از آثار باستانی، به ویژه یونان باستان و مصر باستان را به نمایش گذاشتند. که منجر به سبک های جدید الهام گرفته از هنــــد و شــرق بود.به همین علت پرده هــا از سقف تا کف زمین با والان نصـب می شدنـد. در این دوره ابریشــم ســاده و ابریشم های رنگــی برای استفـــاده پــــــرده ترجیح داده میشدند.

در عصر ویکتوریایی، استفاده از پرده در طراحی منازل به شدت رونق گرفت. درب و پنجره ها توسط پرده ها پوشانده شد. پرده نیز به وسایل اتاق های شلوغ شده از فرش و دکور و اثاثیه دیگر اضافه شدند.

نوآوری مهم قرن بیستم در پارچه پرده، استفاده از الیاف مصنوعی و پلی استر (برای شستشوی آن) بود و سیستم های مکانیکی برای طراحی و بسته شدن پرده ها، نصب و استفاده آنها را ساده کرده است.

برگرفته از سایت britannica.com

۱۳۹۷-۵-۲۵
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
5

لطفا دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب ارسال کنید.

نظرات

  • بیستون سازه آذران ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

    خیلی عالی بود.لایک داره

جدیدترین ها

پرده اتاق خواب

بهترین مدل پرده اتاق خواب رو چطور انتخاب کنیم؟

حتما همه موافقیم که کلمه “بهترین پرده اتا...

پرده پانچی طرح رویش

پرده چاپی چیست و چطور پرده چاپی سفارش بدهیم؟

اگر با واژه پرده چاپی یا پرده چاپی پانچ که این ...

پرده پذیرایی

چطور بهترین پرده پذیرایی را انتخاب کنیم؟

همیشه این نگرانی وجود داره که آیا بهترین ، شیک ...

مدرن ترین نمونه ها